Jak wybudować oczko wodne na działce i w ogrodzie

W ostatnim czasie woda stwarza ludziom wyłącznie same problemy, ale delikatny wodny akcent w postaci przyjemnego jeziorka lub oczka wodnego w ogródku albo na działce jest źródłem przyjemnego relaksu i dobrego nastroju. Dekoracyjne jeziorko albo stawek, o którym będzie dalej mowa musi jednak funkcjonować bez zarzutu, a to między innymi wiąże się z jego dobrą izolacją.

Spółka Fatra, a.s, czołowy czeski producent tworzyw wytwarza właśnie w tym celu specjalnie zaprojektowaną hydroizolacyjną folię PCV o nazwie AQUAPLAST 805.

Można wybierać z następujących wersji kolorystycznych: antracyt, czarny, zielony i szarozielony. Ze względu na to, że jest to folia bez zbrojenia (folia jednolita), to przy aplikacji dostosowuje się ona do każdego kształtu podłoża.

Dla mniejszych oczek wodnych korzystnie jest wybrać folię do zbiorników wodnych AQUAPLAST o standardowej szerokości fabrycznej 1,3 m. W przypadku bardziej rozległych oczek wodnych można dostarczyć folię o szerokości 2,0 m, co redukuje ilość połączeń i przyspiesza układanie całej warstwy hydroizolacyjnej.

Ważną cechą folii do oczek wodnych AQUAPLAST 805 jest stabilność w stosunku do promieniowania UV, co w praktyce oznacza, że folia nie staje się krucha i nie zmienia swoich własności pod wpływem intensywnego działania promieni słonecznych. AQUAPLAST 805 odznacza się również zwiększoną odpornością chemiczną na występujące najczęściej rodzaje wód.

Folia do oczek wodnych AQUAPLAST 805 jest całkowicie nieszkodliwa dla ryb i innych organizmów i roślin wodnych. Jeżeli z jakiegoś powodu trzeba naprawić folię, to nie stwarza to żadnego problemu. Na dobrze oczyszczone miejsce nakłada się i zgrzewa za pomocą gorącego powietrza łatę z tego samego materiału, co przywraca folii pełne wartości użytkowe. W porównaniu z innymi foliami należy też zauważyć bardzo korzystną cenę AQUAPLASTU.

Odpowiednie podłoże pod oczko wodne jest podstawą

Niezbędnym warunkiem do poprawnego wykonania warstwy hydroizolacyjnej, który ogólne dotyczy izolowania wszystkich obiektów budowlanych, jest podłoże. W przypadku budowy oczek wodnych podłoże musi być dostatecznie nośną i równą powierzchnią pozbawioną ostrych krawędzi i występów. Taką powierzchnię można zapewnić na przykład za pomocą wyrównanego łoża piaskowego, ewentualnie uzupełnionego warstwą betonu.

Folia do oczek wodnych AQUAPLAST 805 powinna być zawsze oddzielona od podłoża za pomocą odpowiedniej tkaniny separującej wykonanej z mieszanki włókien poliestrowych i polipropylenowych, którą Fatra oferuje pod nazwą Fatratex H. Zależnie od grubości i kształtu podłoża można dobrać tkaninę o gęstości powierzchniowej od 300 do 500 g/m2.

Aplikacja folii do oczek wodnych AQUAPLAST

Właściwa aplikacja folii do oczek wodnych AQUAPLAST nie jest szczególnie skomplikowana, niemniej ze względu na to, że chodzi tu tylko o jedną warstwę, która musi zapewnić 100% wodoszczelność, na pewno dobrze jest zwrócić się do doświadczonej firmy, która może wykazać się doświadczeniem przy wykonywaniu tego rodzaju prac, i która udziela gwarancji na swoje realizacje.

Po położeniu folii do oczek wodnych na powierzchni wykonuje się zgrzewanie zakładów, które muszą mieć minimalną szerokość 50 mm. Samo połączenie zgrzewane o szerokości min. 30 mm wykonuje się bardzo prosto za pomocą gorącego powietrza, które jest wdmuchiwane pomiędzy zgrzewane końce folii za pomocą specjalnego agregatu wytwarzającego gorące powietrze.

Temperaturę zgrzewania ustala izoler na podstawie doświadczenia praktycznego i konkretnych warunków, ale w zasadzie wymagana jest temperatura około +500 °C, którą folia do oczek wodnych AQUAPLAST wytrzymuje bez problemu w krótkim czasie. Podczas ogrzewania ona brzegi folii w miejscu zakładki przechodzą w stan plastyczny. Dociśnięcie gorącego brzegu folii zaraz po jego nadtopieniu za pomocą specjalnego wałka daje niezawodne, wodoszczelne połączenie dwóch pasów folii.

Właściwa aplikacja folii hydroizolacyjnej AQUAPLAST jest możliwa przy temperaturach wyższych od 0°C, ale zaleca się temperaturę minimum +10°C.

Zakończenie folii hydroizolacyjnej na górnym brzegu oczka wykonuje się zwykle przez jej przegięcie przez brzeg zbiornika wodnego i obciążenie odpowiednimi warstwami obciążenia, które uczestniczą w tworzeniu wrażenia architektonicznego całego obiektu.

Sprawdzenie szczelności izolacji oczek wodnych

Po zakończeniu układania folii hydroizolacyjnej konieczna jest kontrola szczelności całego dzieła. W zasadzie wystarczy dokonać kontroli wizualnej polegającej na oględzinach połączeń, detali i całej powierzchni. Wiarygodniejszą i pewniejszą, ale nadal niekłopotliwą kontrolą jest tzw. badanie igłami. Stosuje się specjalną igłę z grotem, którą przebija się wykonane połączenia zgrzewane.

Tam, gdzie grot wbija się częściowo albo całkowicie pomiędzy dwie folie, należy wykonać naprawę polegającą na założeniu i zgrzaniu łaty z takiego samego materiału. Bardziej kłopotliwą metodą, którą można kontrolować wykonanie powłoki izolacyjnej w uzasadnionych przypadkach jest kontrola za pomocą podciśnienia, tzw. próba pęcherzykowa, która przeprowadza się w szczególności w zakresie izolowania dzieł budowlanych i inżynierskich.

Jeżeli powłoka hydroizolacyjna zostanie odebrana bez najmniejszych usterek, to trzeba wykonać warstwy ochronne. Miękką warstwę ochronną w takim przypadku ponownie zapewnia ułożenie tkaniny separującej, na przykład wspomnianej już Fatratex H, na której układa się na przykład betonowe prefabrykaty, obsypuje płukanym kruszywem rzecznym, gruntem, itp., czyli warstwami i materiałami, które współuczestniczą i tworzą końcowy wyraz architektoniczny całego dzieła.

Trzeba sobie zdawać sprawę, że budując oczko wodne tworzymy nie tylko element dekoracyjny albo służący do kąpieli, ale przede wszystkim żywy organizm, który będzie dobrze funkcjonować, jeżeli współgrają ze sobą: projekt jeziorka, jego położenie, głębokość, roślinność, filtrowanie wody, wykonanie i okresowa pielęgnacja. Z tego powodu zawsze zalecamy zwrócenie się do wyspecjalizowanych firm, dla których te problemy są chlebem codziennym, i które swoimi radami i doświadczeniem mogą nas ustrzec przed niemiłymi doświadczeniami.

Jeżeli przewidują Państwo budowę oczka wodnego, stawu albo zbiornika wodnego, to prosimy mieć na uwadze, że korzystając z folii AQUAPLAST 805 będą Państwo mieć wodę tylko tam, gdzie zostanie to zaplanowane.

Przyjemnego pobytu nad wodą życzy Fatra, a.s.