Zalecane rozwiązania w zakresie hydroizolacji tarasów

Zalecane rozwiązania w zakresie hydroizolacji tarasów

Jeśli chcesz, aby Twój balkon czy taras był trwały i odporny na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć, powinieneś zadbać o jego właściwą hydroizolację. Odpowiednia ochrona sprawi, że konstrukcja będzie znacznie bardziej wytrzymała i zabezpieczona przed szkodliwym działaniem wody, co wpłynie na jej żywotność. Jakie są zalecane rozwiązania w zakresie hydroizolacji tarasów? Sprawdźmy w artykule!

Dlaczego hydroizolacja tarasów jest wskazana?

Wilgoć ma bardzo niekorzystny wpływ na materiały budowlane wykorzystywane do tworzenia konstrukcji tarasów i pozostałych elementów budynków. Znacznie osłabia ich kondycję, sprawiając, że Twoje ulubione miejsce do relaksu na świeżym powietrzu może szybciej ulegać uszkodzeniom i wymagać remontu. W skrajnych sytuacjach nasiąknięta wodą konstrukcja może nawet powodować niebezpieczeństwo dla użytkowników.

Wilgoć może dostawać się do murów, zmniejszając ich trwałość i przyczyniając się do powstawania nieestetycznych zacieków na ścianach. Co więcej, utrzymująca się woda w ścianach powoduje rozwój pleśni, grzybów i innych mikroorganizmów. Mają one szkodliwy wpływ nie tylko na solidność konstrukcji, ale też zdrowie. Hydroizolacja jest zatem wskazana dla każdego, kto chce odpowiednio zabezpieczyć swój taras.

Zalety hydroizolacji tarasów

Zalet hydroizolacji tarasu jest bardzo wiele. W niezawodny sposób chroni ona konstrukcję balkonu przed skutkami działania wilgoci i zapewnia, że będzie ona znacznie bardziej żywotna. Starannie zaprojektowany system, wysokiej jakości materiały i wykonanie podłoża ze spadkami sprawiają, że woda nie zbiera się na powierzchni tarasu oraz nie tworzy kałuż.

Dzięki temu nie wnika w głąb płyty konstrukcyjnej i nie osłabia jej. Co istotne, systemy hydroizolacyjne mogą być stosowane zarówno w przypadku nowo budowanych tarasów, jak i obiektów już istniejących w celu poprawy ich właściwości izolacyjnych oraz zabezpieczenia ich.

Z czego wykonana jest hydroizolacja tarasów?

Wysokiej jakości hydroizolacja tarasów wykonana jest ze specjalnej folii, która rozkładana jest na całej powierzchni zabezpieczanego miejsca. Aby jednak była ona w pełni skuteczna, należy wziąć pod uwagę kilka czynników przy doborze materiałów i sposobu uszczelniania. Przede wszystkim znaczenie ma powierzchnia tarasu. Ponadto wybór hydroizolacji zależy od:

  • rodzaju elementu konstrukcyjnego,
  • materiału, jakim pokryta jest powierzchnia tarasu,
  • pomieszczeń, które znajdują się pod tarasem,
  • położenia tarasu.

Uwzględniając powyższe aspekty oraz korzystając wyłącznie z oferty najlepszych producentów systemów hydroizolacyjnych, zyskasz pewność, że Twój taras będzie sprawował się bez zarzutu przez wiele lat. Ty natomiast nie będziesz musiał się niczym martwić, a korzystanie z balkonu w każdej wolnej chwili będzie czystą przyjemnością.