Czym grozi nieprawidłowe wykonanie hydroizolacji fundamentów?

Czym grozi nieprawidłowe wykonanie hydroizolacji fundamentów?

Zabezpieczanie domów przed działaniem wody i wilgoci to istotny element każdej budowy. Podstawą jest prawidłowo wykonana izolacja fundamentów, która chroni budynek przed zawilgoceniem i związanymi z tym problemami. Niewłaściwie przeprowadzona hydroizolacja może prowadzić do poważnych kłopotów, z którymi muszą zmagać się właściciele nieruchomości. Odpowiadamy, jakie zagrożenia wiążą się z nieprawidłowym wykonaniem tego etapu prac budowlanych.

Uszkodzenia struktury budynku

Najważniejszym zagrożeniem związanym z niewłaściwie wykonaną hydroizolacją fundamentów są uszkodzenia konstrukcji budynku. W takiej sytuacji wilgoć może wnikać do wnętrza ścian, co z kolei prowadzi do ich osłabienia, a także zmniejszenia wytrzymałości na obciążenia. Co więcej, woda może przyczyniać się do rozwoju pleśni i grzybów na ścianach lub w ich wnętrzu.

To może powodować bardzo poważne uszkodzenia i osłabienie całej betonowej konstrukcji, a w konsekwencji – wpływać na stabilność budynku. W długofalowej perspektywie niewłaściwa hydroizolacja fundamentów może stać się przyczyną występowania pęknięć czy deformacji w konstrukcji.

Problemy ze zdrowiem mieszkańców

Jak wspomnieliśmy, wilgoć przenikająca do wnętrza budynku sprzyja rozwojowi pleśni oraz innych szkodliwych mikroorganizmów. Ich obecność w pomieszczeniach, a co za tym idzie – wdychanie ich może prowadzić do alergii, problemów z układem oddechowym oraz uczuleń, dlatego odpowiednia hydroizolacja fundamentów ma tak duże znaczenie.

Długotrwały kontakt z wilgocią oraz pleśnią może zatem drastycznie obniżyć nie tylko trwałość budynku i jego estetykę, ale też jakość życia wszystkich mieszkańców nieruchomości. Pleśń, która się pojawi, jest dodatkowo bardzo trudna do usunięcia, a w przypadku niewłaściwie zaizolowanych fundamentów może pojawiać się w przyszłości ponownie.

Izolacja fundamentów specjalną folią

Jednym z rozwiązań, które pozwalają na skuteczną hydroizolację fundamentów, jest zastosowanie systemu FATRAFOL-H. To obustronna, jednowarstwowa powłoka izolująca, która chroni fundamenty przed działaniem wody, niektórych cieczy oraz radonu. Jest stosowana jako powłoka zabezpieczająca wokół fundamentów budynków inżynieryjnych oraz innych wybranych obiektów. Co istotne, produkt ten może być używany w środowiskach o zróżnicowanym natężeniu ekspozycji korozyjnej i zakresie temperatur od -20°C do +40°C.

System FATRAFOL-H spełnia też wszystkie kluczowe funkcje w zakresie izolacji fundamentów, takie jak ochrona przed zawilgoceniem czy agresywnymi związkami chemicznymi występującymi w glebie. Folia ta jest niezawodna i żywotna, dzięki czemu zapewnia skuteczne działanie przez bardzo długi czas po prawidłowym montażu. Oprócz hydroizolacji fundamentów znajduje zastosowanie także przy izolacji oczek wodnych, tarasów czy konstrukcji dachowych.

Koszty napraw

Niewłaściwie wykonana hydroizolacja fundamentów zazwyczaj skutkuje koniecznością przeprowadzenia kosztownych remontów w przyszłości. Uszkodzenia spowodowane przez wilgoć mogą wymagać renowacji całego budynku, co wiąże się z dużym nakładem finansowym. Wybór odpowiedniej metody hydroizolacji oraz staranne jej wykonanie to najlepsza inwestycja w trwałość i bezawaryjność budynku.