Hydroizolowanie dachu zielonego – co warto wiedzieć?

Hydroizolowanie dachu zielonego – co warto wiedzieć?

Coraz więcej osób decyduje się na stworzenie zielonego dachu na swoim domu lub innym budynku. Roślinność w tym miejscu ma duże walory dekoracyjne, ale też przyczynia się do oczyszczania powietrza, co jest szczególnie korzystne w dużych miastach. Co jednak warto wiedzieć o hydroizolacji dachu zielonego, która jest konieczna, by zapewnić jego wysoką trwałość? Przeczytaj nasz artykuł, by poznać odpowiedź.

Czym jest dach zielony?

Dach zielony to pokrycie dachowe, które jest odpowiednio przystosowane do uprawy na nim różnego rodzaju roślin – od mchów, przez krzewy i kolorowe kwiaty, aż po drzewa. Najczęściej wykonuje się je na dachach płaskich lub pochyłych w bardzo niewielkim stopniu. Tego typu aranżacja dachu jest doskonałym rozwiązaniem np. w miastach, w których dostęp do zieleni i przyrody jest często znacznie ograniczony. Sadzenie roślin na dachu budynku pozwala na ciekawe i korzystne zagospodarowanie terenu, który zazwyczaj nie jest wykorzystywany wcale.

Odpowiednia wytrzymałość konstrukcji dachowej

Przed podjęciem decyzji o stworzeniu zielonego dachu, warto jednak wiedzieć, że nie będzie on odpowiedni na każdym budynku. Konstrukcja dachowa musi być bowiem nie tylko właściwie zaizolowana, ale też przystosowana do wagi, jaką będzie miał zielony dach. Zbyt słaba więźba wykonana w celu utrzymania jedynie lekkiego pokrycia może nie być wystarczająca dla obciążenia, jakie będzie stanowiła duża ilość ziemi oraz większe, cięższe rośliny. Dobrym rozwiązaniem jest zatem uwzględnienie stworzenia zielonego dachu na etapie planowania całego obiektu lub podczas całkowitej wymiany dachu.

Wybór odpowiedniej folii do hydroizolacji

Aby stworzyć zielony dach, konieczne jest przede wszystkim odpowiednie zaizolowanie jego powierzchni. W przeciwnym razie wilgoć szybko zniszczyłaby drewnianą konstrukcję i uniemożliwiła dalsze korzystanie z całego budynku. Aby stworzyć kompletną hydroizolację dachu zielonego, niezbędne jest położenie kilku warstw, takich jak:

  • warstwa ochronna,
  • izolacja z grubej folii dachowej ze stabilizacją UV wzmacnianej welonem szklanym grubość min 1,5 mm,
  • warstwa separacyjna,
  • izolacja termiczna,
  • folia kubełkowa,
  • warstwa filtracyjna,
  • warstwa wegetacyjna.

Odporność na wodę i korzenie roślin

Co istotne, warstwa hydroizolacji dachu zielonego powinna być odporna nie tylko na przenikanie wilgoci z gleby czy opadów. Ponadto musi być ona wytrzymała również na korzenie roślin, które rosną w ziemi i w przeciwnym razie mogłyby ją szybko uszkodzić. Folia przeznaczona do hydroizolacji cechuje się więc niezwykłą trwałością – zarówno na czynniki atmosferyczne (wysokie i niskie temperatury, promieniowanie słoneczne, wodę), jak i uszkodzenia mechaniczne. Najczęściej jest ona wykonana na bazie PVC-P i jest zbrojona.