Kiedy hydroizolacja balkonu to dobry pomysł?

Kiedy hydroizolacja balkonu to dobry pomysł?

Balkon jest narażony na wiele niekorzystnych czynników atmosferycznych, takich jak opady deszczu czy śniegu, a także zmienne temperatury. W związku z tym konieczne jest jego odpowiednie zabezpieczenie przed wilgocią, by woda nie wnikała w głąb konstrukcji i jej nie niszczyła. Hydroizolacja umożliwi Ci korzystanie z balkonu czy też tarasu przez długi czas bez obaw o jego stan techniczny. Przeczytaj w artykule, kiedy uszczelnienie balkonu jest dobrym pomysłem!

Na czym polega hydroizolacja balkonu?

Hydroizolacja, aby była całkowicie skuteczna, powinna być odpowiednio dostosowana do rodzaju balkonu, jego wielkości, umiejscowienia oraz podatności na wilgoć. Im większa powierzchnia przeznaczona do uszczelnienia, tym większą elastycznością powinny cechować się wykorzystywane materiały. W przeciwnym razie membrana mogłaby się szybko uszkodzić i stracić swoją szczelność.

Jej zadaniem jest natomiast zabezpieczyć konstrukcję balkonu przed przenikaniem do niej wilgoci, która mogłaby wpływać na jej solidność oraz powodować rozwój mikroorganizmów, takich jak pleśń czy grzyby. Do ochrony balkonów wykorzystywane są m.in. specjalne folie, które są całkowicie odporne nie tylko na wodę, ale też pozostałe czynniki atmosferyczne, takie jak mróz, zmiany temperatur, kwaśne deszcze czy promieniowanie słoneczne.

Balkony zewnętrzne

Hydroizolacja jest obowiązkowym elementem na zewnętrznych balkonach. Są one bowiem nieustannie wystawiane na działanie wilgoci – deszczu oraz śniegu, a także zmiennych temperatur. Słońce nagrzewające podłoże lub mróz mogą mieć negatywny wpływ na stan powierzchni balkonu, a duże ilości wody mogą wsiąkać do jej głębszych warstw, powodując niekiedy poważne uszkodzenia. W skrajnych sytuacjach mocno osłabiony balkon może stanowić nawet niebezpieczeństwo dla użytkowników.

Przeciwdziałaniem takim sytuacjom jest wykonanie prawidłowej hydroizolacji balkonu dostosowanej do warunków, jakie na nim panują. Szczególne znaczenie ma to w przypadku balkonów szczytowych mieszkań w dużych blokach oraz na tarasach dachowych. Nie są one bowiem zasłonięte od góry innym balkonem, który choć w części zabezpieczałby je przed opadami atmosferycznymi.

Balkony wewnętrzne

Choć mogłoby się wydawać, że wyłącznie zewnętrzne balkony wymagają szczególnej hydroizolacji, w rzeczywistości balkony wewnętrzne również mogą być narażone na kontakt z wilgocią. Dzieje się tak np. w przypadku basenów. Wówczas woda może z łatwością przenosić się na powierzchnię balkonu i przedostawać do jego głębszych warstw. To z kolei może przyczyniać się do nieestetycznego odchodzenia lub pękania kafelków, a także osłabiania całej struktury konstrukcji. O odpowiedniej hydroizolacji warto pomyśleć już na etapie budowania obiektu, jednak w razie potrzeby może ona być wykonana również na istniejących już elementach.