Czy każdy dach wymaga hydroizolacji?

Czy każdy dach wymaga hydroizolacji?

Jeśli chcesz odpowiednio zabezpieczyć swój dom przed wilgocią oraz wodą przenikającą w głąb jego konstrukcji, powinieneś zdecydować się na hydroizolację dachu. Taki rodzaj ochrony może być stosowany na wielu rodzajach dachów – jedno-, dwu- lub wielospadowych, płaskich oraz zielonych. Na czym jednak polega hydroizolacja, a także w jaki sposób jest ona wykonywana? Czy każdy dach wymaga takiego zabezpieczania? Sprawdźmy w artykule.

Na czym polega hydroizolacja dachu?

Hydroizolację dachu wykonuje się z wykorzystaniem specjalnej folii PVC, która cechuje się niezwykłą odpornością na różne niekorzystne czynniki i żywotnością, a także występuje w kilku wersjach. Nowoczesne systemy skutecznie chronią budynki przed niekorzystnym działaniem wody oraz wilgoci, która mogłaby łatwo przenikać w głąb ich konstrukcji i niszczyć ją. Membrana dachowa tworzona jest z wykorzystaniem najnowszych technologii, co wpływa na jej trwałość i efektywność.

Co istotne, konkretna metoda hydroizolacji, rodzaj folii oraz sposób jej montażu dobierane są w zależności od uszczelnianego dachu. Dzięki różnym możliwościom aplikacji systemy izolacji nadają się do wszystkich typów dachów:

  • jedno-, dwu- i wieloprzegrodowych,
  • odwróconych,
  • płaskich,
  • spadzistych,
  • strzelistych,
  • wentylowanych i niewentylowanych.

Co istotne, hydroizolacja może być stosowana zarówno w budynkach mieszkalnych, administracyjnych czy gospodarczych, jak i obiektach użyteczności publicznej oraz zakładach przemysłowych.

Na jakich dachach należy stosować hydroizolację?

Odpowiednia membrana hydroizolacyjna powinna być zamontowana na każdej powierzchni dachowej, która narażona jest na bezpośrednią styczność z wodą lub wilgocią. Biorąc pod uwagę zmienne warunki atmosferyczne, oznacza to, że wszystkie budynki powinny zostać w nią wyposażone. Dzięki temu będą skutecznie zabezpieczone przed szkodliwym wpływem np. opadów.

Montaż hydroizolacji ma jednak szczególne znaczenie w przypadku dachów płaskich, na których znacznie bardziej niż na spadzistych zbiera się woda oraz zalegający śnieg. Membrana ochronna jest również niezwykle ważna na dachach zielonych. Wówczas chroni ona konstrukcję nie tylko przed wilgocią, ale też uszkodzeniami mechanicznymi, które mogłyby powodować korzenie roślin.

Zalety hydroizolacji dachu

Największą zaletą hydroizolacji dachów płaskich i spadzistych jest oczywiście ich ochrona przed uszkodzeniami, które powoduje przeciekająca woda. Wilgoć może bowiem w dużej mierze uszkadzać drewnianą konstrukcję dachu i osłabiać ją, a także przyczyniać do rozwoju mikroorganizmów, takich jak pleśń czy grzyby.

Ponadto montaż całkowicie szczelnych membran nie jest skomplikowany ani nie trwa dużo czasu, jednak powinien być wykonywany przez doświadczonych instalatorów. Ułożona folia nie wymaga również żadnych skomplikowanych zabiegów konserwacyjnych, stanowi niewielkie obciążenie dla konstrukcji dachowej, a także nie powoduje zagrożenia ogniowego.